Kapadokya ;

Kısaca Kapadokya hakkında bilgi verecek olursak , Kapadokya ismi özel il veya ilçe ismi değildir. Bu bölgeye hükmetmiş uygarlıkların yakıştırdığı isimlerden bize kalan bir isimdir. Günümüzde Kapadokya denilince aklımıza yaklaşık olarak 30.000 km2'lik bölge gelmesi gerekir. Toplam 5 tane ili içerisine alır. Bunlar ; Nevşehir başta olmak üzere , Kırşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri'dir. Fakat bölgenin oluşumu hakkında en çok ve en iyi örnekleri görebilmek , ek olarak balon, tur  ve çeşitli aktivitelerden faydalanabilmek için Nevşehir ilinin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ilçelerinden birine gelmeniz yeterlidir. Diğer iller Kapadokya kapsamına girseler de örnek olarak zengin değildir.

Peki Kapadokya ne demek ?

Bahsettiğimiz bölgede yıllar önce birçok medeniyet yaşayıp buraya hükmetmişlerdir. Bunları kısaca sıralayacak olursak ; Persler (İranlılar), Hititliler, Asurlular, Selçuklular, Osmanlılar.. Dolayısıyla burada birçok medeniyetten çok sayıda eser görmek mümkün. Konu isim vermeye gelince ise Persler önce davranmış ve bu bölgede yabani atları evcilleştirip, yetiştirip ve bunları bölgeden geçmek zorunda olan tüccarlara satıp bu iş ile kendilerini kalkındırdıkları için buraya kendi dillerinde ''Katpatuka'' yani ''Güzel Atlar Diyarı'' demişlerdir.

Diğer bir medeniyet olan Hititliler çok tanrılı dine sahiplerdi. En güçlü zamanlarında buraya hükmetmişler ve her zaman topraklarını kendi güneş tanrıları olan ''Hepa'' ya adadıkları için bu bölgeye ''Hepa Tutya'' demişlerdir. ''Tutya'' toprak manasına gelmektedir. Yani ''Hepa'nın toprakları'' anlamı çıkmaktadır.

Her medeniyetin bu bölgeye kendine göre yakıştırdığı bir isim vardır. Bu durum için yazılı kaynaklar da sınırlı kaldığından dolayı mantıklı olanı karar verip inanmak size kalıyor.

Peki nasıl oluştu ?

3.Jeolojik zamanda yani yaklaşık 80 milyon yıl önce çeşitli yer hareketlerinden sonra aktif hale gelen yanardağların defalarca püskürmesi sonucunda meydana gelen bu bölge , yıllar boyunca olan doğal afetler, rüzgar ve yağmurların etkisiyle bugünkü halini almıştır.

Turlar hakkında bilgi alın.

 

Otelimiz ,

Otelimiz , 30.000 nüfuslu Ürgüp ilçesinde merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

1989 yılında hizmete giren ve Kapadokya'nın özel taşından inşa edilen otelimizin odaları , taş özelliği sayesinde kışları sıcak, yazları serin olur. Dolayısıyla Kapadokya bölgesinde çoğunlukla klimaya ihtiyaç duymayız.

Bünyesinde 15 standart ve 3 süit odayı barındırır.

Otelin Hakkımızda kısmı için lütfen tıklayınız.