Turlar Sayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayınız.

Balon Turları

Balon turları, tartışmasız Kapadokya'nın en gözde aktivitesi. Bunu değerlendirmek için dünya çapından birçok insan Kapadokya'ya geliyor. Tabii ki gelmişken de bunu değerlendirmek size kalıyor. Böyle aktiviteleri insanlar hayatında genelde bir kere yaptıkları için balonu şiddetle öneriyoruz. Fakat balon deyince akla bazı sorular geliyor. Bunları yanıtlayalım.

Güvenli mi ?

Balonlar tamamen güvenlidir. Uçağa bindiğinizde ne kadar güvenliyse balonlar da o kadar güvenlidir. Sıcak uçucu gazın, balonun içerisine dolmasıyla hareket alan balon rüzgar yardımıyla rotasını belirler. Pilot sadece aşağı ve yukarı gitmesini kontrol edebilmektedir. Pilotlar gayet tecrübeli ve bölge konusunda bilgili oldukları için size aktardıkları bilgileri sayesinde yolculuğunuzun eğlenceli geçmesini sağlayacaklardır. Pilotlar sürekli olarak yer ekibiyle temas halindedirler. Bu sayede balon sadece pilot tarafından değil yer ekibi tarafından da gözlenmiş olur. Balon kumaşı özel olarak üretilmekte olup yanmama özelliği vardır. Dolayısıyla havada bu tür kazaların olma olasılığı sıfırdır. Gaz tüpleri korunaklı ve özel bölmelerde korunduğundan ötürü misafirlerin ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu da olası kazaları önlemeye yeterli olur.

Günde kaç kere uçuyor ?

Günde sadece 1 kere uçarlar. Rüzgarın en durgun olduğu saatler sabah erken saatleri olduğu için gündoğumuyla birlikte uçmaya başlanır. Bazı günlerin yoğunluğuna göre öğle uçuşları yapılmaktadır. Gündoğumunda uçmanın bir avantajı da havadayken güneşin doğuşunu izleyebiliyor olmanızdır.

Neden bu kadar pahalı ?

Bu kadar pahalı olmasının birkaç tane sebebi vardır. Bunlardan birtanesi balonun üretim maliyetinin yüksek olması ve yurtdışından gelmesidir. Gaz ile uçtuğundan dolayı gazın maliyeti de oldukça yüksektir. Diğer bir kısmı ise sizin güvenli ve eğlenceli bir uçuş yapmanızı sağlayan ekibin emeği. Sadece bir balon için yaklaşık 10-20  kişilik bir ekip sabah çok erken saatte kalkıp rüzgar ölçümü, balonu alana götürme, hazırlanma, balona binecek kişileri toplama, organizasyon, uçuş öncesi kahvaltıyı hazırlama, fotoğraf çekimleri, uçuş sonrası inilecek yeri takip etme ve kutlamayı organize etme gibi tüm uçuşun arka planını oluştururlar. Tüm bu emekler ve maliyetlerden dolayı balon uçuşları pahalı görünebilir.

Ne kadar sürüyor ?

Balon uçuşlarınız ortalama 1 saat sürmektedir. Havanın güzel olması, şartların uygunluğuyla birlikte bu süre 1 saat 15 dakika kadar da sürebilir. Bazı balon şirketleri ise daha fazla ödemeniz halinde belirli olan bazı balonlarını 1 saat 30 dakika kadar uçurabiliyorlar. Tamamen isteğinize kalmış.